Trądzik różowaty – przyczyny

10
7154
views

Trądzik różowaty to choroba, z którą do dermatologa zgłasza się coraz więcej pacjentów. Wielu z nich początkowo myli problem z trądzikiem młodzieńczym. Nie jest to jednak ta sama choroba. Trądzik różowaty dotyka jedynie osób dorosłych i ma zupełnie inne podłoże. Walka z nim jest bardzo trudna i żmudna. Często leczy się trądzik różowaty nawet przez wiele lat, jeżeli sprawdzone środki nie działają.

Okazuje się, że trądzik różowaty przyczyny mogą być bardzo różne. Wielu lekarzy ma więc problemy z wprowadzeniem właściwego leczenia, ponieważ pacjenci sami nie wiedzą, co powoduje u nich występowanie problemu.

Jakie są najczęściej wskazywane trądzik różowaty przyczyny?

 • Skłonności genetyczne. Jeżeli ktoś w rodzinie cierpiał na trądzik różowaty, może okazać się, że pacjent odziedziczył po nim tę skłonność.
 • Niewłaściwy tryb życia, nadmiar stresu i używki, jak alkohol i papierosy.
 • Zła dieta, często przyczyną trądziku różowatego jest bowiem zakwaszenie organizmu, które wynika właśnie z diety. Nadmierne spożycie białka zwierzęcego powoduje właśnie takie objawy.
 • Szkodliwe działanie promieniowania UV. Słońce oraz solarium są wrogami skóry i u wielu osób mogą prowadzić nawet do takich chorób.
 • W przypadku niektórych osób winna jest nieprawidłowa gospodarka hormonalna. Może być to brak pewnych hormonów lub ich nadmiar, spowodowany na przykład hormonalną terapią zastępczą lub antykoncepcją.
 • Wielu lekarzy wskazuje również na obecność bakterii helicobacter pylori w organizmie.

Kiedy pozna się już trądzik różowaty przyczyny, znacznie łatwiej jest wybrać dla osoby chorej odpowiednią terapię. Poza stosowaniem miejscowo antybiotyków, na przykład metronidazolu w maści lub kremie, można zająć się leczeniem ogólnym (Dla osób cierpiących na trądzik różowaty poleca się również kosmetyki naturalne np. kremy z serii Acnerose)).

Wielu lekarzy zaleca przede wszystkim zmianę diety. Powinna ona odkwaszać organizm, a więc warto postawić na kasze, brokuły, warzywa, owoce, ale również czosnek, kapustę kiszoną i inne kiszonki. Poza tym, należy unikać stosowania ostrych przypraw. Według opinii wielu lekarzy nasilają one bowiem objawy trądziku różowatego.

Jeżeli problemem są hormony, stosuje się odpowiednią terapię hormonalną lub zaprzestaje się jej. Niekiedy konieczne jest zastosowanie również antybiotyków doustnie. Należy jednak uważać i ograniczyć antybiotykoterapię do minimum. Ma ona bowiem wiele skutków ubocznych. Warto zacząć stosować odpowiednie kosmetyki, najlepiej z serii aptecznych, zalecone przez lekarza. Takie kosmetyki nie zawierają substancji zapachowych, ani kolorowych, które mogą nasilać jedynie problem i podrażniać skórę. Poza tym, powinny być bogate w witaminę E oraz składniki łagodzące, jak na przykład witamina E. Zaleca się, aby krem zawierał również silne filtry UV. Skóry nie powinno narażać się na działanie wiatru, ani mrozu, ponieważ wysuszają ją one i podrażniają. Chory musi dbać o swoją skórę i pielęgnować ją według zaleceń lekarza, a w połączeniu z terapią ogólną z pewnością odniesie to odpowiednie rezultaty. Trzeba jednak uzbroić się w cierpliwość, ponieważ trądzik różowaty niekiedy leczy się miesiącami, a nawet latami. Szerzej opisuje to dermatolog.biz

Bibliografia

1. Kałużna L., Placek W., Wpływ stosowania retinaldehydu na zmiany rumieniowe w trądziku różowatym, 2006
2. Van Zuuren E.J., Kramer S.F., Carter B.R., Graber M.A., Fedorowicz Z., Effective and evidence-based management strategies for rosacea: summary of Cochrane systematic review, 2011

10 KOMENTARZE

  • No lepiej unikać ostrych potraw i przypraw, bo strasznie się twarz „natłuszcza” po tym i świeci i w ogóle.
   No i tym samym pryszczy coraz wincyj..

 1. Nadmierne spożywanie białka zwierzęcego nie tylko wywołuje trądzik różowaty, ale też inne, poważniejsze choroby. Warto o tym poczytać. Powstaje na ten temat coraz więcej badań.

 2. Julka – tak to prawda, po niemal całkowitym odstawieniu białka zwierzęcego, mam o wiele mniej wyprysków, a inne objawy trądziku różowatego niemal zniknęły 🙂

 3. ja właśnie strasznie lubię ostre potrawy i to spowodowało niestety moje problemy z cerą.. oczywiście pożegnałam się z ostrymi potrawami i jest niby lepiej, ale już sama niewiem.. teraz szukam odpowiedniego kremu do walki z trądzikiem różowatym (zdiagnozowała mi go moja dermatolog)

 4. mój syn ma chyba trądzik różowaty…ma całą zaczerwienioną twarz, jak Wy sobie radzicie? chcę uniknąć antybiotyków i sterydów…

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*

code