Trądzik różowaty – jaki antybiotyk jest najlepszy?

7
1342
views
trądzik rozowaty - tradzikrozowaty.info.pl

Coraz więcej osób dorosłych skarży się obecnie na problem trądziku różowatego. Jest to choroba skórna, która dotyka właśnie dorosłych, po ukończeniu dwudziestego roku życia. Jest ona łatwa do rozpoznania, jednakże często bardzo trudna w wyleczeniu. Chorzy niekiedy walczą z trądzikiem różowatym przez wiele lat, całkowicie bezskutecznie. Konieczne jest zawsze udanie się do lekarza specjalisty, najlepiej doświadczonego w temacie dermatologa, który podejmuje się leczenia skóry.

Czym objawia się trądzik różowaty?

Najczęściej osoby chore, obserwują u siebie przede wszystkim zaczerwienienie się centralnej części twarzy i pojawienie się tak zwanych „pajączków”. Z czasem, na skórze pojawiają się również grudki i krostki, które mogą przeobrazić się nawet w brzydkie bruzdy. Niekiedy trądzik różowaty dotyka nawet okolic oka, co jest bardzo uciążliwe i wymaga często wizyty u okulisty. Tym objawom towarzyszy zazwyczaj nadmierny świąd oraz pieczenie skóry, które są bardzo uciążliwe. Nieleczony trądzik różowaty, nasila swoje objawy.

Czy na trądzik różowaty antybiotyk jest skutecznym rozwiązaniem?

Wielu lekarzy dermatologów, stosuje w swojej terapii właśnie antybiotyki:

  • metronidazol – jest on najczęściej wybieranym lekiem, ponieważ ma najskuteczniejsze działanie w tej materii, poza tym można go stosować zarówno w formie maści i żeli, jak i w formie doustnych tabletek,
  • retinoidy,
  • tetracykliny,
  • doksycykliny,
  • erytromycyna.

Trądzik różowaty antybiotyk najczęściej okazuje się być dość dobrym rozwiązaniem. Często udaje się zwalczyć najgorsze objawy trądziku przy jego pomocy. Trzeba jednak pamiętać o tym, że każdy antybiotyk na trądzik różowaty silnie wyjaławia organizm i może powodować poważne problemy ze strony układu trawiennego. Nie wolno więc żadnych antybiotyków stosować dłużej niż przez dwa tygodnie, w dawkach ściśle zleconych przez lekarza. Karygodne jest eksperymentowanie z antybiotykami i próbowanie kolejnych, w przypadku braku efektów.

Organizm z czasem może bowiem całkowicie uodpornić się na działanie takich środków, kiedy naprawdę będą one potrzebne, w przypadku silnych infekcji i chorób bakteryjnych.
Razem z antybiotykiem, należy zawsze stosować również probiotyk, który ma wspierać naturalną florę bakteryjną jelit i ją odbudowywać. Najlepiej łykać taki lek również po zaprzestaniu terapii antybiotykiem. Można go bez problemu zakupić w aptece bez recepty. Antybiotyki różnią się swoją ceną, jednakże najczęściej lekarze wybierają raczej stosunkowo niedrogi metronidazol. Większość z nich preferuje miejscowe przyjmowanie leku, w postaci maści lub żelu, który dodatkowo łagodzi jeszcze objawy trądziku różowatego.

Oprócz stosowania antybiotyku warto wspomóc się kosmetykami naturalnymi, które nie podrażniają skóry i nie trzeba obawiać się przy nich efektów ubocznych (np. kremami z serii Acnerose).

Bibliografia

1. Steinhoff M., Buddenkotte J., Aubert J., Sulk M., Novak P., Schwab V.D. i inni, Clinical, cellular, and molecular aspects in the pathophysiology of rosacea, 2011
2. Spoendlin J., Voegel J.J., Jick S.S., Meier C.R., A study on the epidemiology of rosacea in the U.K., 2012
3. Jones S.N., Pozbądź się chorób skóry, 2017

7 KOMENTARZE

  1. Cześć, Klaro! Oczywiście, że istnieją inne metody – kremy, maseczki, peelingi chemiczne. Antybiotyki to nie ostateczność.

  2. Ja jednak polecam kremy. Nie mają tak dużo skutków ubocznych, co antybiotyki, a mogą być równie skuteczne. Kremem, który stosuję obecnie jest krem na dzień Acnerose. Jest on w 100% naturalny i nie wysusza tak skóry, jak inne kremy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*

code