Jak leczyć trądzik różowaty w ciąży?

9
963
views

Według różnych danych statystycznych oraz klinicznych, niecałe dziesięć procent populacji dorosłej walczy z trądzikiem różowatym. Szczególnie narażone są osoby z I i II fototypem skóry, a więc w dominującej większości są to osoby zamieszkujące środkową czy północną część Europy oraz Amerykę Północną. Nie jest to trądzik pospolity, chociaż u jego podłoża również w pewnej mierze znajdują się hormonalne problemy i nierównowaga endokrynologiczna, a także choroby naczyniowe i skórne. Ma natomiast bardzo różny przebieg i różne stadia zaawansowania, z którymi czasami łatwo, a niekiedy bardzo trudno walczyć.

Najbardziej narażone są osoby po trzydziestym roku życia, które dodatkowo:

 • mają osłabioną odporność,
 • nadużywają nikotyny i alkoholu,
 • stosują niezdrową dietę, ostre przyprawy, rezygnują z owoców i warzyw bogatych w antyutleniacze czy błonnik pokarmowy,
 • często się stresują,
 • mają obciążenia genetyczne,
 • posiadają mocno unaczynioną skórę oraz problemy z funkcjonowaniem układu krwionośnego,
 • przebyły w przeszłości poważne choroby dermatologiczne,
 • autoimmunologiczne i endokrynologiczne,
 • mają problemy z układem trawiennym,
 • pracują w bardzo trudnych warunkach – skrajne zimno lub gorąco, bardzo silne podmuchy wiatru.

Kobiety w ciąży mocno narażone

Ponieważ u podłoża problemów z cerą praktycznie zawsze znajdują się jakieś zaburzenia hormonalne, do grupy ryzyka w szczególności zaliczają się kobiety, ponieważ ich układ hormonalny w trakcie całego życia przeżywa, nawet bez dodatkowych czynników chorobowych, wiele wahań i mniejszych lub większych burz.

Te wydarzenia w życiu prawie każdej kobiety, determinujące działanie ich układu hormonalnego, to m.in.:

 • menstruacja,
 • owulacja,
 • ciąża,
 • połóg,
 • menopauza,
 • dojrzewanie.

Ze wszystkich powyższych sytuacji w życiu kobiety, ciąża wydaje się najbardziej specyficzną i wymagającą największej troski. Dlatego właśnie trądzik różowaty w ciąży nie jest niczym niespotykanym i u pewnego odsetka kobiet narażonych na trądzik nawet bez czynników hormonalnych, ciąża stanowi dodatkowy stymulant od pojawienia się pierwszych objawów trądziku na twarzy.

Leczenie kobiet ciężarnych

Z leczeniem kobiety ciężarnej praktycznie zawsze wiąże się wyjątkowa odpowiedzialność, szczególnie dla lekarza, który musi przepisywać jej tylko i wyłącznie takie leki, które absolutnie nie będą zagrażały płodowi ani nie będą mogły wywołać przedwczesnego porodu poprzez działanie obkurczające chociażby. Doświadczony lekarz dermatolog powinien naturalnie wiedzieć, jakie leki przepisać można na trądzik różowaty w ciąży, ale kobiety pozostające pod stałą opieką również ginekologa powinny zastosowanie każdego kremu, maści czy żelu na trądzik konsultować także z nim. Warto jednak zwrócić uwagę na naturalne kosmetyki serii Acnerose.

Nawet jeśli ginekolog nie zna wszystkich leków o zastosowaniu przeciwtrądzikowym, po jakie sięgają dermatolodzy, samo przeanalizowanie składu i sprawdzenie składników aktywnych w danej maści powinno wystarczyć im na oszacowanie, czy można tym leczyć trądzik różowaty w ciąży bez konsekwencji dla matki oraz dziecka. Antybiotyki są ogólnie niewskazane w ciąży i należy sięgać po nie tylko w ostateczności. Dlatego przyszłe matki powinny sięgać po nie tylko jeśli trądzik faktycznie jest bardzo poważny.

Bibliografia

Robak E., Kulczycka L., Trądzik różowaty – współczesne poglądy na patomechanizm i terapię, 2010
1. Jabłońska S, Chorzelski T., Choroby gruczołów łojowych i potowych. Choroby skóry, 1997
2. Milikan L., Rozpoznawanie trądziku różowatego, 2000
3. Kałużna L., Placek W., Wpływ stosowania retinaldehydu na zmiany rumieniowe w trądziku różowatym, 2006

9 KOMENTARZE

 1. Tak, sama w ciąży miałam problemy z trądzikiem różowatym. To, co stosowałam, to oczywiście kremy, bo tabletek nie chciałam brać.

 2. Trzy miesiące temu urodziłam moją córeczkę. Karmię ją piersią. W zasadzie od czwartego miesiąca cierpię na trądzik różowaty. Co robić? 🙁
  Myślę, że ze względu na bezpieczeństwo mojego dziecka nie chcę brać leków.

 3. Urszulo, dobrze, że podchodzisz do sprawy rozsądnie – to bardzo ważne. 🙂
  Myślę, że w Twoim przypadku najbezpieczniejsze byłyby kremy na trądzik różowaty.

 4. Ja zachorowałam na trądzik różowaty przez antykoncepcję hormonalną 🙁

  Teraz, gdy jestem w ciąży, nadal się z nim męczę 🙁

  • mam to samo, ale można z tym walczyć (chwała Bogu) ja przestrzegam higieny, robię napary z ziół a ostatnio używam też zestawu Acnerose 😉 a kupiłam bo wszędzie zachwalają i faktycznie, czuję poprawę.

  • Joanna, no to powinnaś przede wszystkim postawić na zdrową dietę oraz właściwą pielęgnację skóry twarzy – z racji tego, że jesteś w ciąży, kosmetyki, które powinnaś stosować, muszą być delikatne i na bazie ekstraktów roślinnych, np. Sevolium

 5. A ja dostałam trądziku różowatego przez opalanie się na solarium. Dlatego radzę uważać, bo nigdy niewiadomo kto jest narażony na przykre powikłania

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*

code