Leczenie kanałowe – czy wiesz, że…

4
671
views
Leczenie kanałowe u profesjonalisty.

Leczenie kanałowe jest zabiegiem, który można obecnie przeprowadzić na dwa sposoby. Tradycyjnie – z dewitalizacją zęba, i nowocześnie – pod mikroskopem. Jak różnice metod wpływają na czas i koszty leczenia? Czy leczenie kanałowe zęba jest bolesne?

Na czym polega leczenie kanałowe zębów?

Leczenie kanałowe zębów.
Leczenie kanałowe.

Każdy pacjent gabinetu stomatologicznego powinien wiedzieć na czym polega leczenie
kanałowe. Jego podstawą jest rozpoznanie przyczyny, a więc stanu zapalnego miazgi. Do zapalenia miazgi może doprowadzić zaniedbana higiena jamy ustnej i rozwój bakterii (próchnica), ale też silne urazy i złamania.

Leczenie kanałowe ma na celu otwarcie zęba, usunięcie zapalonej miazgi, wstawienie wypełnienia i odbudowę korony zęba, tak, aby wyglądała jak nowa. Wszystko to zapobiega ekstrakcji zęba – sytuacji, której każdy chciałby uniknąć. Pierwsza, powszechna metoda leczenia cechuje się zatruwaniem miazgi, którą pomija druga metoda – leczenie kanałowe pod mikroskopem.

W przypadku użycia mikroskopu dentysta decyduje się na ekstyrpację zęba, która jest dla pacjentów lepsza.

Zatruwanie zęba w leczeniu kanałowym – na czym to polega?

Zatruwanie zęba w leczeniu kanałowym dentysta robi po to, aby zapalona miazga całkowicie obumarła. Dzięki temu może ją w pełni usunąć, aby oczyścić komorę zęba i wstawić wypełnienie. Środkiem zatruwającym jest paraformaldehyd – działa on na nerwie zęba przez kilkanaście dni.

W tym czasie pacjent może normalnie funkcjonować i zajmować się swoimi obowiązkami. Jest to proces stosowany wyłącznie w tradycyjnej metodzie leczenia. Leczenie kanałowe pod mikroskopem przeprowadza ekstyrpację zęba, które jest dla pacjentów lepsze.

Ile trwa leczenie kanałowe? Co decyduje o różnicy w czasie?

Co warto wiedzieć na temat tego ile trwa leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe zębów.

 • W tradycyjnej metodzie może to być kilka tygodni – ze względu na zatruwanie zęba.
 • Pomiędzy zatruwaniem a dalszymi czynnościami trzeba zachować ok. 10-14 dni odstępu.
 • Leczenie kanałowe pod mikroskopem przeprowadza się na jednej wizycie.
 • Dzięki mikroskopowi cały zabieg może zająć tylko 60-90 minut.

Leczenie przy użyciu mikroskopu pozwala zaoszczędzić czas, daje dentyście lepszy obraz i korzystniej współpracuje ze środowiskiem jamy ustnej.

Czy leczenie kanałowe boli? Czy utrudnia codzienne funkcjonowanie?

Zastanawiając się nad tym czy leczenie kanałowe boli, pamiętajmy, że dentysta zawsze podaje silne znieczulenie. Ból zęba po leczeniu kanałowym to skutek działania paraformaldehydu – kiedy miazga obumiera, pacjent może to odczuwać w postaci rozpierającego bólu.

Nie wpływa on jednak znacząco na codzienne życie i samoistnie przechodzi. Ból po leczeniu kanałowym z użyciem mikroskopu pojawia się ewentualnie w okolicy migdałków. Dyskomfort również przechodzi naturalnie i to już w ciągu kilku godzin po wyjściu z gabinetu.

Ile kosztuje leczenie kanałowe zębów? Porównanie metod

Różnicę metod widać też w tym ile kosztuje leczenie kanałowe. Tradycyjna metoda wyniesie w gabinetach prywatnych ok. 100-500 złotych, choć jest też refundowana przez NFZ. Koszt leczenia kanałowego dla nowoczesnego rozwiązania jest wyższy (500-2000 zł), ponieważ mikroskop to wysokiej jakości sprzęt, który umożliwia dentyście lepszy obraz i bardziej precyzyjne działanie. Leczenie kanałowe pod mikroskopem znajdziemy w ofercie usług stomatologicznych coraz częściej.

Leczenie kanałowe – jaką metodę wybrać?

Leczenie kanałowe pod mikroskopem ma korzystniejsze cechy:

 • zajmuje tylko 60 minut w ciągu jednej wizyty.
 • jest bezpieczne dla błon śluzowych, minimalizuje ryzyko zakażenia.
 • daje precyzyjny obraz, co powoduje, że lekarz radzi sobie nawet z najbardziej stłoczonymi zębami.

4 KOMENTARZE

 1. Ja ostatnio zdecydowałem się wybrać metodę leczenie kanałowego pod mikroskopem. Wizyta trwała równe 45 minut. Oczywiście wybór metody nie był samodzielny, zlecił mi ją specjalista z powodu zawiłych kanałów zęba, które można było dostrzec na pantomogramie.

 2. Ja to się zaczęłam bać nie bólu podczas leczenia knałowego, a kosztownego poprawiania po tych co spartaczyli robotę. Na szczęście w K2Dental – Gdańsk znali się na rzeczy i uratowali moje chore zęby.

 3. Mojej znajomej kiedyś w pewnym gabinecie podczas leczenia kanałowego zębów zostawili cześć narzędzia 😀 ..Dopiero następny stomatolog jej wyciągnął..

 4. Ja swoje zęby leczyłem kanałowo pod mikroskopem i muszę przyznać, że ta metoda jest super efektywna i szybka. Nie spodziewałem się, że tak ekspresowo brzebiegnie zabieg.;d

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*

code