Jak wybrać leki na trądzik różowaty?

7
3611
views

Trądzik różowaty przykra choroba skóry, która pojawia się u osób dorosłych, po ukończeniu dwudziestego roku życia. Często ma ona dość silny przebieg i lekarze oraz pacjenci mają spore problemy z pozbyciem się dolegliwości. Niektóre osoby dorosłe walczą z trądzikiem różowatym przez lata i próbują wielu terapii. Leki na trądzik różowaty nie zawsze bowiem pomagają całościowo i można pozbyć się problemu. Często konieczne jest zastosowanie również terapii wspomagającej, która jest bardzo długotrwała.

Jakie są najczęstsze przyczyny powstawania trądziku różowatego?

Lekarze dermatolodzy wskazują przede wszystkim na:

 • skłonności genetyczne,
 • osłabienie naczyń krwionośnych,
 • niewłaściwą dietę zakwaszającą organizm i spożycie alkoholu,
 • zażywanie tytoniu,
 • nadmierny stres i wysiłek fizyczny,
 • stosowanie zbyt ostrych przypraw,
 • szkodliwe działanie promieniowania UV w połączeniu z wiatrem oraz mrozem,
 • problemy hormonalne, często również terapię hormonalną.

Jakie leki na trądzik różowaty najczęściej zalecają lekarze?

Przede wszystkim, najważniejsza jest właśnie wizyta w specjalistycznym gabinecie lekarskim. Nikt nie powinien na własną rękę sięgać po leki na trądzik różowaty, nawet te homeopatyczne. Można bowiem zaszkodzić sobie i zaostrzyć jedynie problem, jeżeli zostanie on niewłaściwie zdiagnozowany.

Większość dermatologów, po przebadaniu pacjenta, zaleca przede wszystkim maści i żele do stosowania miejscowego. Są to preparaty z dodatkiem metronidazolu, który jest najskuteczniejszym znanym obecnie środkiem na trądzik różowaty. Takie maści stosuje się w miejscach narażonych na występowanie trądziku, zgodnie z zaleceniami lekarza. Niekiedy lekarz zaleca również środki doustne zawierające siarkę oraz kwas salicylowy. Dotyczy to jednak przypadków, kiedy trądzik przybiera obraz krostek ropnych. Leki na trądzik różowaty to również różnego rodzaju suplementy diety, które zawierają wyciągi z roślin łagodzących objawy świądu i pieczenia skóry. Najczęściej jest to wyciąg z zielonej herbaty, który bardzo kojąco działa na skórę. Warto łykać również witaminę E. Część z lekarzy zaleca również preparaty homeopatyczne, które faktycznie wspomagają leczenie trądziku różowatego.

Poza samymi lekami na receptę, bardzo ważne jest również stosowanie odpowiednich kosmetyków. Krem do twarzy powinien być dermo kosmetykiem, który nie zawiera substancji zapachowych, ani koloryzujących. Najlepiej stosować kremy bez parabenów oraz konserwantów, za to z dużą ilością witaminy E oraz filtrów UV (np. kremy z serii Acnerose). Skóra powinna być chroniona przed szkodliwym promieniowaniem przez cały dzień.

Wielu lekarzy zaleca również zmianę diety na odkwaszającą organizm, a także nie stosowanie ostrych przypraw. Odradza się również picie alkoholu oraz palenie papierosów, z uwagi na tytoń. Niekiedy konieczna jest zmiana trybu życia, ograniczenie nieco wysiłku fizycznego oraz nawet terapia hormonalna. Wszystko zależy od stwierdzonych przyczyn występowania trądziku różowatego. Niekiedy terapia może być bardzo żmudna i długotrwała, jednak warto się jej poddać, aby pozbyć się problemu skórnego raz na zawsze. W skrajnych przypadkach, lekarze zalecają nawet laserowe usuwanie trądziku różowatego lub zabieg chirurgiczny. Wszystko zależy od skuteczności leków oraz terapii. Przeczytaj również o higienie i pielęgnacji cery z trądzikiem różowatym.

Bibliografia

1. Milikan L., Rozpoznawanie trądziku różowatego, 2000
2. Gwieździński Z, Romańska-Gocka K., Etiopatogeneza i leczenie trądziku różowatego w świetle współczesnych poglądów,1997

7 KOMENTARZE

 1. No jasne, samo diagnozowanie nie jest wskazane przy trądziku różowatym. Niemniej jednak jakieś podejrzenia, co do własnej choroby możemy mieć (zwłaszcza jeśli oglądamy zdjęcia w internecie osób chorych na trądzik różowaty).

  🙂

 2. Cześć Dajana! 😉

  Wiele osób błędnie się samo diagnozuje.

  Więc z pewnością przyjmowanie produktów, których skład nie jest nam znany, nie jest najlepszym rozwiązaniem.

 3. Aśka, parabeny są syntetycznymi konserwantami, więc należy ich bezwzględnie unikać.
  Takie substancje tylko podrażniają skórę, zwłaszcza skórę narażoną na trądzik różowaty.

 4. Z tymi skłonnościami genetycznymi to prawda, moja mama miała trądzik różowaty, a ja jakiś czas temu zauważyłam u siebie pierwsze wypryski 🙁

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*

code