Domowy sposób na trądzik różowaty

8
1626
views

Domowe sposoby nie zawsze działają w przypadku walki z jakąkolwiek chorobą, ponieważ każdy przypadek jest inny, niemniej zawsze warto z nich korzystać, o ile jest dostatecznie wcześnie. Przeważnie również domowe sposoby leczenia się nie stoją w sprzeczności z zaleceniami lekarskimi i można z powodzeniem oprócz środków farmakologicznych czy zabiegów medycznych, w domu zabiegać o zdrowie innymi, naturalnymi metodami. Trzeba jednak mieć świadomość, że są one w stu procentach bezpieczne i nie stanowią zagrożenia w danej jednostce chorobowej.

Sprawdzone domowe metody

Tymczasem w sieci można znaleźć sugestie, jakoby skuteczny domowy sposób na trądzik różowaty było przemywanie twarzy wodą utlenioną lub spirytusem salicylowym, co jest absurdem.

W rzeczywistości w domu można dość skutecznie radzić sobie z pierwszymi objawami trądziku, ale warto mieć świadomość, co do takich bezpiecznych i uzasadnionych metod domowych się zalicza. Są to m.in. takie działania jak:

 • nie korzystanie w toalecie codziennej twarzy ze zbyt gorącej lub zbyt zimnej wody,
 • unikanie kremów złuszczających naskórek lub zawierających kwasy
  używanie kojących naturalnych hipoalergicznych substancji jak aloes, który dodatkowo nawilża i odżywia skórę oraz wykazuje silne działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne (np. kremy z serii Acnerose),
 • zmiana diety na bogatą w przeciwutleniacze, regulującą działanie układu trawiennego i hormonalnego, wykluczenie nikotyny i alkoholu z regularnego używania,
 • unikanie tarcia czy ucisku podczas stosowania zabiegów pielęgnacyjnych,
 • rezygnacja z masaży twarzy, gorących kąpieli, sauny, wizyt na basenach z chlorowaną wodą,
 • minimalizowanie czynników stresujących dla pacjenta.

Świadomość przede wszystkim

Trzeba więc mieć jednak zawsze pewność, że konkretny domowy sposób na trądzik różowaty nie jest wymysłem internetowego anonima i ma sens z klinicznego punktu widzenia. Trądzik różowaty ma bowiem bardzo różne objawy i stadia rozwoju, na których należy wystrzegać się pewnych substancji i czynników, więc taki domowy sposób na trądzik różowaty nie może na przykład zakładać wykorzystania alkoholu czy uczulającego i drażniącego składnika.

Dlatego tak ważnym etapem w walce z trądzikiem różowatym jest wizyta u specjalisty, czyli lekarza dermatologa. W ten sposób możliwe jest nie tylko skutecznie zdiagnozowanie, o jakiej postaci trądziku w ogóle możemy mówić, a dzięki temu dostosowanie metod leczenia do tego, aby dały jak najlepszy efekt w jak najkrótszym czasie. Dla całkowitego wyleczenia trądziku niezbędne jest jednak nie tylko stosowanie leków czy antybiotyków przepisanych przez dermatologa, ale całościowe zrozumienie, jakie są przyczyny nawrotów tej choroby – wyeliminowanie ich oraz odpowiednią profilaktykę.

Bibliografia

1. Tyc-Zdrojewska E., Trznadel-Grodzka E., Kaszuba A., Wpływ przewlekłych chorób skóry na jakość życia pacjentów, 2011
2. Chosidow O., Crbierc B., Epidemiology of rosacea: updated data, 2011

8 KOMENTARZE

 1. O, jeśli chodzi o saunę, to nie wiedziałam, że może szkodzić w leczeniu trądziku różowatego …
  Przeciwnie, myślałam, że na dłuższą metę może pomóc (np. oczyścić twarz).

 2. Rezygnacja z basenu jest w moim przypadku niemal niemożliwa – przygotowuję się do triathlonu …
  Zatem, co innego mi może pomóc w leczeniu trądziku różowatego?

 3. Natalio, woda chlorowana faktycznie może Ci podrażniać skórę twarzy, dlatego to, co powinnaś zacząć stosować to z pewnością kremy nawilżające na trądzik różowaty.

 4. Na trądzik różowaty szczególnie polecam Acnerose, używam go od kilku miesięcy i widzę znaczną poprawę stanu mojej skóry 🙂 także moi drodzy, jest nadzieja!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here

*

code