W przypadku schorzenia przewlekłego, jakim jest trądzik różowaty, jednym z najskuteczniejszych doraźnych rozwiązań jest oczywiście stosowanie maści i kremów. Są one nakładane bezpośrednio na miejsce pojawiającego się objawu, dzięki czemu przynoszą niemal natychmiastową ulgę i pomagają, choć często na krótką metę. W przypadku poważniejszych objawów, zwykłe kremy mogą nie wystarczyć i konieczne może być odwiedzenie dermatologa, który będzie mógł przepisać kremy z intensywniejszymi substancjami aktywnymi, aniżeli te obecne w aptecznych produktach dostępnych bez recepty.

Oczywiście nie oznacza to, że trądzik różowaty maść apteczną bez recepty kompletnie ignoruje – są one skuteczne na samym początku, w podstawowych objawach. Gdy trądzik nabierze na sile, warto włączyć nieco mocniejsze preparaty – naturalnie po konsultacji z lekarzem.

Maści stosowane w trądziku

W przypadku trądziku różowatego nie ma jednego skutecznego rozwiązania i często po wykorzystaniu pierwszej recepty pacjent powraca, gdyż jego trądzik różowaty maść zniósł nad wyraz dobrze i nieznacznie tylko się poprawił, co jest sygnałem do zmiany substancji aktywnej i wyboru innego medykamentu.

Dlatego właśnie warto korzystać z wiedzy i doświadczenia dermatologów, którzy potrafią idealnie dobrać terapię i poruszać się pomiędzy licznymi dostępnymi substancjami czynnymi oddziałującymi na trądzik, takimi jak:

  • antybiotyki, a wśród nich szczególnie znaczącą rolę pełnią makrolidy, do których zalicza się m.in. popularną tetracyklinę czy erytromycynę oraz
  • metronidazol, obecny zarówno w maściach jak i w formie doustnej, w różnych dawkach i stężeniach,
  • kortykosteroidy, które bardzo dobrze działają miejscowo, bezpośrednio na krostki czy guzki i miejsca zbierania się łoju pod skórą, praktycznie każdy preparat na trądzik różowaty maść może zawierać kortykosteroidy, dla zwiększenia wizualnych efektów korzystania z maści,
  • lipidy, a więc białka odbudowujące barierę ochronną naskórka oraz dodatkowo naciągają i napinają naskórek.

Czego koniecznie unikać

Bardzo ważne jest nie tylko to, co należy stosować w trakcie walki z trądzikiem różowatym, ale również trzeba pamiętać stale o tym, czego przede wszystkim należy się wystrzegać. Są to maści i kremy, w których spotkać można chociażby alkohol jako jedna z substancji wiążących i utrwalających skład chemiczny całości. Zbyt duża ilość czynników aktywnych w produktach typu dermokosmetyki, także niekoniecznie musi służyć skórze trądzikowej, albowiem najlepiej sprawdzają się kremy regenerujące i kojące na skórę, z kompleksami witaminowymi, nawilżające i ściągające firmy Acnerose. Absolutnie zaś nie takie, które złuszczają naskórek, narażając skórę na powrót infekcji i namnażanie środowiska bakteryjnego w łoju pod skórą.