Coraz więcej osób boryka się obecnie z problemem trądziku różowatego. W odróżnieniu od tego młodzieńczego, jest to choroba osób dorosłych, która pojawia się najczęściej pomiędzy dwudziestym a trzydziestym rokiem życia. Trądzik różowaty jest bardzo trudny do leczenia, ponieważ jest wiele przyczyn jego powstawania. Każdy, kto zastanawia się trądzik różowaty jak leczyć, powinien przede wszystkim udać się do dobrego lekarza dermatologa, który zdiagnozuje w pełni chorobę i przeprowadzi wywiad, aby ocenić jaka może być faktyczna przyczyna trądziku.

Jakie są najczęstsze przyczyny występowania trądziku różowatego?

  • Wielu lekarzy wskazuje na skłonności genetyczne i dziedziczne.
  • Często przyczyna trądziku różowatego jest niewłaściwa dieta. Przede wszystkim, mogą nasilać objawy ostre przyprawy, ale również spożywanie produktów zakwaszających organizm, na przykład dużej ilości białka zwierzęcego.
  • Niekiedy są to problemy ze strony układu krwionośnego.
  • Zdarza się, że winne są alkohol oraz tytoń, jak również niewłaściwy tryb życia.
  • U niektórych osób przyczyną może okazać się problem z gospodarką hormonalną. Niekiedy są to niedobory i niedoczynność niektórych gruczołów, a niekiedy niestety jest to skutek stosowania terapii hormonalnej.
  • Często jako jedną z przyczyn wskazuje się również silne promieniowanie UV.

Kiedy lekarz określi już prawdopodobną przyczynę trądziku różowatego, najczęściej zaleca zarówno terapię ogólną, jak i miejscową.

Terapia ogólna

Zastanawiając się trądzik różowaty jak leczyć, należy przede wszystkim wziąć pod uwagę przyczynę z życia pacjenta. Niekiedy bowiem sama zmiana diety na właściwą, odkwaszającą organizm, rezygnacja z alkoholu i innych używek oraz unikanie promieni słonecznych mogą okazać się kluczowe. Zdarza się również, że w przypadku zaprzestania przyjmowania hormonów lub właśnie sięgnięcia po nie, problem sam znika.

Często jednak, konieczne jest również zastosowanie leków. Najczęściej dermatolodzy zalecają miejscowe stosowanie antybiotyków. Najpopularniejszym i najskuteczniejszym jest metronidazol w maści lub żelu, którym smaruje się zmienione miejsca. Antybiotyku nie można jednak stosować za długo, ponieważ wyjaławia on organizm. Maksymalnie można go używać przez okres dwóch tygodni. Nie jest to drogi środek i dla wielu osób okazuje się być pomocny.

W skrajnych przypadkach, lekarze decydują się na zabieg laserem, który usuwa trądzik różowaty lub na zabieg chirurgiczny. Obie te metody są najskuteczniejsze, ponieważ pozwalają pozbyć się trądziku różowatego na zawsze. Trzeba jednak liczyć się z ich kosztami oraz z tym, że w przypadku laseru niekiedy konieczne jest przeprowadzenie serii zabiegów. Koszty to nawet tysiąc złotych. Wielu chorych decyduje się jednak na ich poniesienie, ponieważ nie potrafią poradzić sobie z trądzikiem.

W trakcie terapii, bardzo ważna jest również odpowiednia pielęgnacja skóry. Należy stosować dermo kosmetyki Acnerose, a w szczególności kremy. Powinny być to kosmetyki bezzapachowe, bez żadnych olejków eterycznych, ani substancji kolorowych. Najlepiej, żeby w ich składzie znajdował się silny filtr UV, ponieważ promieniowanie słoneczne jest bardzo szkodliwe dla trądziku różowatego. Poza tym, warto sięgać po kosmetyki lepsze, bez parabenów oraz konserwantów. Wcale nie oznacza to, że muszą być one drogie. W aptekach często można je kupić w promocji już za dwadzieścia kilka złotych. Również zmywanie twarzy oraz makijażu powinno być bardzo delikatnym zabiegiem, nie podrażniającym skóry. Warto zadbać o nią i traktować ją delikatnie, ponieważ trądzik różowaty bardzo nie lubi procesów tarcia oraz nadmiernego wysuszania skóry.