Nadmiar sebum

Mogłoby się wydawać, że cera trądzikowa to problem głównie nastolatków, ale niestety, dotyka on również dorosłych. Zaskórniki, czy większe zmiany ropne nie ustępują, a świecenie się twarzy nie zmalało, mimo iż okres dojrzewania już dawno dobiegł końca. Żeby skutecznie walczyć z tego typu niedoskonałościami skóry, należy ustalić przyczyny ich powstawania. U źródła kłopotów z cerą, takich jak wspomniana zbyt świecąca się twarz, rozszerzone pory (szczególnie w strefie T, czyli na czole, nosie i brodzie), leży nadmierne wydzielanie sebum. A tak właściwie – sebum co to jest? To łój, produkowany przez gruczoły łojowe, a jego rola jest dla skóry kluczowa. Łój na twarzy ma za zadanie jej natłuszczenie i tym samym ochronę przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak bakterie, promieniowanie UV, wirusy czy nawet mechaniczne urazy i przetarcia. Problem pojawia się, kiedy występuje nadmiar sebum na twarzy. Najczęściej dotyczy on cery tłustej i mieszanej.

Pielęgnacja cery z nadmiarem sebum

Jeżeli wyjaśniliśmy definicję sebum co to takiego i jakie ma zadania w organizmie, warto zaznaczyć, że wydzielanie sebum można kontrolować. Potrzebna jest do tego odpowiednia, systematyczna pielęgnacja. Trzeba postępować racjonalnie, ponieważ łatwo przesadzić z pielęgnacją, stosując serie różnorakich kosmetyków i polecanych metod. Zacząć należy od mycia twarzy. Wystarczy dwa, trzy razy dziennie, koniecznie letnią wodą. Na oczyszczoną skórę, również dwa razy dziennie, należy nałożyć krem regulujący wydzielanie sebum. Najskuteczniejszy będzie produkt, który tworzony jest wyłącznie z naturalnych składników, tak jak krem Sevolium, przeznaczony dla skóry problematycznej i trądzikowej. Preparat taki skutecznie zwalcza nadmiar sebum na twarzy, nie wysuszając przy tym skóry i nie odbierając jej sprężystości. To właśnie przesuszanie jest jednym z najczęściej popełnianych błędów przez osoby borykające się z tłustą skórą. Świecenie twarzy może rzeczywiście zmaleć, ale na krótko, ponieważ gruczoły łojowe zaczną pracować ze zdwojoną siłą, by solidniej nawilżyć skórę twarzy. Jednym słowem – nie pozbędziemy się w ten sposób problemu nadmiernej ilości sebum. Pomóc za to może zmiana nawyków żywieniowych. Nie jest sekretem, że dieta ma olbrzymi wpływ na całe nasze ciało, również na działalność gruczołów łojowych. Najważniejsze to pić dużo wody, która nawilży cały organizm. Warto rozważyć wyeliminowanie albo przynajmniej ograniczenie spożywania napojów gazowanych, alkoholu. Potwierdzono również, że niekorzystnie na cerę wpływa dieta bogata w cukier – sprzyja ona nadmiernemu produkowaniu sebum. Czekoladę, smażone potrawy i fast food z korzyścią nie tylko dla skóry, ale dla całego organizmu, zamienić można na świeże owoce i warzywa i produkty o niskim wskaźniku tłuszczu.

Zaskórniki, pryszcze i świecąca twarz mogą należeć do przeszłości. Wiedząc co to jest sebum i znając jego rolę dla organizmu, łatwo dobrać odpowiednią pielęgnację. Kluczem do pięknej i zdrowej skóry są naturalne, jakościowe kosmetyki, ale także systematyczność, wiedza i dobre nawyki.