Domowe sposoby nie zawsze działają w przypadku walki z jakąkolwiek chorobą, ponieważ każdy przypadek jest inny, niemniej zawsze warto z nich korzystać, o ile jest dostatecznie wcześnie. Przeważnie również domowe sposoby leczenia się nie stoją w sprzeczności z zaleceniami lekarskimi i można z powodzeniem oprócz środków farmakologicznych czy zabiegów medycznych, w domu zabiegać o zdrowie innymi, naturalnymi metodami. Trzeba jednak mieć świadomość, że są one w stu procentach bezpieczne i nie stanowią zagrożenia w danej jednostce chorobowej.
Sprawdzone domowe metody
Tymczasem w sieci można znaleźć sugestie, jakoby skuteczny domowy sposób na trądzik różowaty było przemywanie twarzy wodą utlenioną lub spirytusem salicylowym, co jest absurdem.
W rzeczywistości w domu można dość skutecznie radzić sobie z pierwszymi objawami trądziku, ale warto mieć świadomość, co do takich bezpiecznych i uzasadnionych metod domowych się zalicza. Są to m.in. takie działania jak:
- nie korzystanie w toalecie codziennej twarzy ze zbyt gorącej lub zbyt zimnej wody,
- unikanie kremów złuszczających naskórek lub zawierających kwasy
używanie kojących naturalnych hipoalergicznych substancji jak aloes, który dodatkowo nawilża i odżywia skórę oraz wykazuje silne działanie przeciwbakteryjne i przeciwzapalne (np. kremy z serii Acnerose), - zmiana diety na bogatą w przeciwutleniacze, regulującą działanie układu trawiennego i hormonalnego, wykluczenie nikotyny i alkoholu z regularnego używania,
- unikanie tarcia czy ucisku podczas stosowania zabiegów pielęgnacyjnych,
- rezygnacja z masaży twarzy, gorących kąpieli, sauny, wizyt na basenach z chlorowaną wodą,
- minimalizowanie czynników stresujących dla pacjenta.
Świadomość przede wszystkim
Trzeba więc mieć jednak zawsze pewność, że konkretny domowy sposób na trądzik różowaty nie jest wymysłem internetowego anonima i ma sens z klinicznego punktu widzenia. Trądzik różowaty ma bowiem bardzo różne objawy i stadia rozwoju, na których należy wystrzegać się pewnych substancji i czynników, więc taki domowy sposób na trądzik różowaty nie może na przykład zakładać wykorzystania alkoholu czy uczulającego i drażniącego składnika.
Dlatego tak ważnym etapem w walce z trądzikiem różowatym jest wizyta u specjalisty, czyli lekarza dermatologa. W ten sposób możliwe jest nie tylko skutecznie zdiagnozowanie, o jakiej postaci trądziku w ogóle możemy mówić, a dzięki temu dostosowanie metod leczenia do tego, aby dały jak najlepszy efekt w jak najkrótszym czasie. Dla całkowitego wyleczenia trądziku niezbędne jest jednak nie tylko stosowanie leków czy antybiotyków przepisanych przez dermatologa, ale całościowe zrozumienie, jakie są przyczyny nawrotów tej choroby – wyeliminowanie ich oraz odpowiednią profilaktykę.
6 lutego 2018 @ 19:58
O, jeśli chodzi o saunę, to nie wiedziałam, że może szkodzić w leczeniu trądziku różowatego …
Przeciwnie, myślałam, że na dłuższą metę może pomóc (np. oczyścić twarz).
15 marca 2018 @ 19:19
no właśnie nie, bo sauna rozszerza naczynka i wtedy są jeszcze bardziej widoczne
19 lutego 2018 @ 10:48
No, rzeczywiście woda utleniona na trądzik różowaty to chyba nie najlepszy pomysł … 🙂
20 marca 2018 @ 16:20
woda utleniona to chyba efekt placebo JAK JUŻ. nie wierzę, że samo stosowanie WU może pomóc
23 lutego 2018 @ 15:51
Rezygnacja z basenu jest w moim przypadku niemal niemożliwa – przygotowuję się do triathlonu …
Zatem, co innego mi może pomóc w leczeniu trądziku różowatego?
2 marca 2018 @ 08:55
Natalio, woda chlorowana faktycznie może Ci podrażniać skórę twarzy, dlatego to, co powinnaś zacząć stosować to z pewnością kremy nawilżające na trądzik różowaty.
29 marca 2018 @ 19:37
Różo, a jaki krem nawilżający możesz polecić?
5 kwietnia 2018 @ 16:22
Na trądzik różowaty szczególnie polecam Acnerose, używam go od kilku miesięcy i widzę znaczną poprawę stanu mojej skóry 🙂 także moi drodzy, jest nadzieja!